Rozmiar laptopa - jaki warto wybrać?
Jakie są rozmiary laptopów?
Na początek ustalmy w ogóle z czego możemy wybierać. Teoretycznie rozmiarów laptopów na rynku jest mnóstwo. Nie ulega jednak żadnej wątpliwości, że prym wiodą 4 z nich, które najczęściej znajdziemy w sklepach, będzie to 13, 14, 15 i 17 cali. W sporym uproszczeniu. W rzeczywistości, kupno zwyłej „trzynastki” jest dość trudne, natkniemy się raczej na 13,3”.
Podobnie, bardzo mało jest na rynku laptopów 15 cali. Standard to 15,6”, ale po prostu wygodniej mówić piętnaście niż piętnaście i sześć. Ostatnia różnica to siedemnastka, której na próżno szukać w sklepach – łatwo dostaniemy za to siedemnaście i trzy. Z tego dziwnego schematu wyłamuje się czternastka, która faktycznie jest czternastką.
Wymiary te oznaczają przekątną ekranu, bez wliczania w to ramek! Wymiary prezentują się następująco. Koniecznie musimy dodać też chociaż centymetr na ramki, nawet jeśli zdecydujemy się na model prawie bezramkowy.
13,3 cala: szerokość około 29,44 cm, wysokość około 16,56 cm
14 cali: szerokość około 30,99 cm, wysokość około 17,43 cm
15,6 cala: szerokość około 34,54 cm, wysokość około 19,43 cm
17,3 cala: szerokość około 38,30 cm, wysokość około 21,54 cm
No dobra, zapytacie na pewno skąd takie coś i kto na litość wpadł na pomysł, że 15,6 to lepszy pomysł niż 15. Odpowiedź jest prosta – ktoś bardzo mądry. 15,6-calowe laptopy zazwyczaj mają proporcje ekranu 16:9, które są standardem w większości nowoczesnych wyświetlaczy. Ekrany o proporcjach 16:9 są szerokie i niskie, co sprawia, że są idealne do oglądania filmów i pracy z wieloma aplikacjami jednocześnie. Wcześniejsze 15-calowe laptopy miały często proporcje 4:3 lub 16:10, które nie są już tak powszechne.
Jaki rozmiar laptopa wybrać? Czemu to takie ważne?
Wybór odpowiedniego rozmiaru laptopa to kluczowa decyzja, która wpływa na codzienne użytkowanie urządzenia i jego funkcjonalność. Tak naprawdę, różnice między największymi a najmniejszymi modelami są tak fundamentalne, że pomimo tej samej nazwy to niemalże inne urządzenia. Poznanie swoich potrzeb i dobranie odpowiedniego modelu to niezbędny krok.
Większy ekran może znacząco poprawić komfort pracy, szczególnie jeśli często korzystamy z wielu aplikacji jednocześnie, oglądamy filmy lub pracujemy z grafiką. Jednak większy ekran oznacza również większe wymiary całego laptopa, co może utrudnić jego przenoszenie. Z kolei mniejsze laptopy są bardziej przenośne i lekkie, co jest istotne dla osób często podróżujących. Warto więc zastanowić się, czy bardziej zależy nam na mobilności, czy na większej przestrzeni roboczej. To taki podstawowy dylemat – ma być lekko czy może ma być duży obraz?
Kolejno mamy klawiaturę, rzecz przecież niezbędną. W mniejszych modelach klawiatury są zazwyczaj bardziej kompaktowe, co może być mniej komfortowe przy dłuższym pisaniu. Większe laptopy często oferują pełnowymiarowe klawiatury z blokiem numerycznym, co jest dużym plusem dla osób pracujących z danymi liczbowymi. O tym, że wygodna klawiatura to coś niezbędnego wie przecież każdy.
Dodatkowe funkcje, takie jak liczba i rodzaj portów, system chłodzenia czy jakość, również mogą różnić się w zależności od wielkości laptopa. Mniejszy laptop to mniej portów, mniejsze cewki głośnika czy mniej wydajny system chłodzenia. Ale z drugiej strony też mniej wydajne podzespoły, które mogą wymagać mniejszego chłodzenia i zużywają mniej energii.
No właśnie, a co z energią? Czy faktycznie mały laptop = mała bateria = niski czas pracy na jednym ładowaniu? Otóż nie do końca. Mały laptop rzadko kiedy ma wymagające podzespoły, akurat ten parametr nie różni się zbytnio od rozmiaru. Większa bateria w dużych modelach ma większy ekran i mocniejsze podzespoły do zasilania.
Jaki rozmiar laptopa wybrać – krótka charakterystyka
Wiecie już, dlaczego wybór rozmiaru laptopa jest aż tak ważny. Przejdźmy zatem szybko przez cztery najpopularniejsze z nich
Laptop 13’3” lub mniejszy
Zacznijmy od wagi piórkowej. Laptopy o przekątnej ekranu 13,3 cala i mniejsze cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników, którzy cenią sobie mobilność i kompaktowe rozmiary. Tego typu urządzenia są szczególnie cenione przez studentów, profesjonalistów pracujących zdalnie oraz osoby często podróżujące. W końcu są lekkie i bardzo wygodne do zabrania w podróż.
Mocne strony to zdecydowanie właśnie mobilność i wygoda użytkowania - dzięki kompaktowym rozmiarom, laptopy te są wygodne do trzymania na kolanach lub małych biurkach, co jest korzystne w ciasnych przestrzeniach, takich jak pociągi czy samoloty. Niestety, choć laptopy te są wygodne do przenoszenia, mniejszy ekran może być mniej komfortowy do długotrwałej pracy, szczególnie przy multitaskingu czy pracy z dużymi arkuszami kalkulacyjnymi.
Kompaktowe rozmiary oznaczają również mniejsze klawiatury, które mogą być mniej wygodne dla osób z większymi dłońmi lub tych, którzy dużo piszą.
Sporym ograniczeniem jest również niższa wydajność – zwyczajowo instaluje się w nich słabsze podzespoły.
Laptopy 14”
Mocną stroną laptopów 14-calowych jest ich zrównoważony charakter. Dzięki średnim rozmiarom, mogą być łatwo zabrane wszędzie, co czyni je idealnym narzędziem dla osób często podróżujących czy pracujących w terenie. Zarazem jednak, w przeciwieństwie do mniejszych modeli, oferują one większy ekran, co pozwala na wygodniejszą pracę czy oglądanie filmów. To taki model dla niezdecydowanych użytkowników, u których terminy „mobilność” „praca w podróży” czy „swoboda” poruszają jednak czułą strunę w duszy.
Niestety, ze względu na kompromis pomiędzy mobilnością a wielkością, laptopy 14-calowe mogą być nieco cięższe i mniej poręczne niż ich mniejsze odpowiedniki. Nie będzie to jednak olbrzymia różnica – wpadają wciąż w kategorię małych laptopów i cierpią na te same bolączki w kwestii wydajności i klawiatury.
Laptopy 15,6”
Laptopy 15,6” uchodzą trochę za „standardowe” laptopy. Nic zresztą dziwnego, ich przewaga leży w połączeniu wygodnego rozmiaru ekranu z wystarczającą mobilnością. Dzięki większemu ekranowi, są one idealne do pracy biurowej, oglądania filmów czy też grania w gry, ale nie są na tyle olbrzymie, aby ciężko było je przenosić.
Jedną z największych zalet laptopów 15,6-calowych jest ich wydajność. Dzięki większej przestrzeni, mogą być wyposażone w mocniejsze podzespoły, co sprawia, że są idealnym narzędziem dla osób, które potrzebują dużo mocy obliczeniowej, jak np. graficy, programiści czy gracze. Ponadto, większy ekran pozwala na wygodniejszy multitasking, co jest nieocenione dla osób pracujących z wieloma aplikacjami jednocześnie. Oczywiście, są przy okazji cięższe i mniej poręczne od trzynastek i czternastek.
Laptopy 17,3” i większe
Laptopy 17’3 cala to prawdziwe olbrzymy. Dla osób, które cenią sobie przestrzeń roboczą oraz wygodę oglądania filmów czy przeglądania stron internetowych, ten rozmiar laptopa może być idealnym wyborem. Przy okazji to najlepszy wybór do gier komputerowych.
Jednym z głównych atutów laptopów 17,3-calowych jest właśnie ich wielki ekran, który sprawia, że praca staje się bardziej komfortowa, a treści wyświetlane na nim są bardziej czytelne. Ponadto, większy rozmiar często przekłada się na lepszą wydajność, umożliwiając montowanie mocniejszych podzespołów, chociażby mocnej karty graficznej.
Niestety, z powodu swojej wielkości laptopy 17,3-calowe są zdecydowanie mniej przenośne niż ich mniejsze odpowiedniki. Ich gabaryty sprawiają, że mogą być nieco niewygodne do noszenia a mocne podzespoły mogą sprawić, że będą mniej działać na jednym ładowaniu.
Czy istnieją małe laptopy gamingowe?
Choć laptopy gamingowe często kojarzone są z imponującymi rozmiarami i potężną wydajnością, istnieją także mniejsze modele, które potrafią zaskoczyć swoją mocą. Laptopy gamingowe o wielkości 14 cali to rzadkość, jednak coraz częściej można spotkać na rynku modele, które łączą wydajność z kompaktowym designem. Nic zresztą dziwnego – gaming staje się coraz bardziej mobilny. Małe modele to odpowiedź na potrzeby graczy z całego świata, który chcą chociażby cieszyć się rozgrywką w podróży.
Dzięki mniejszym gabarytom, laptopy 14-calowe są łatwiejsze do przenoszenia niż ich większe odpowiedniki. Są więc idealnym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują sprzętu gamingowego do użytku mobilnego, a nie do stanowiska gamingowego w domowym zaciszu. Niestety, z powodu mniejszych rozmiarów laptopy te mogą mieć pewne ograniczenia, jeśli chodzi o chłodzenie i wydajność. Znacznie częściej są jednak po prostu droższe – wydajność musi być wysoka, ale żeby zachować mobilność potrzeba droższych części wysokiej jakości.
Mimo tych potencjalnych wad, laptopy gamingowe o rozmiarze 14 cali mogą być świetnym kompromisem dla osób, które potrzebują wydajnego sprzętu do gier, ale jednocześnie zależy im na mobilności i poręczności. Bardzo fajnie, że takie też pojawiają się już na rynku – każdy znajdzie coś dla siebie.