Najlepsze laptopy do pracy zdalnej – ranking [TOP 5]

Praca zdalna to obecnie rzeczywistość wielu osób zatrudnionych zarówno u lokalnych, jak i nawet międzynarodowych przedsiębiorców. Dzięki temu pracodawcy są bowiem w stanie zminimalizować generowane koszty, a jednocześnie zachować odpowiednią efektywność i wydajność. Dla pracowników home office to natomiast wygodna i komfortowa opcja, dzięki której nie muszą przeznaczać czasu i pieniędzy na dojazdy do siedziby firmy, a przy tym zyskują możliwość zachowania swobody w zaciszu własnego domu lub mieszkania. 

Aby jednak praca zdalna przebiegała całkowicie bezproblemowo, koniecznym okazuje się wybór odpowiedniego sprzętu. W znaczącej większości przypadków w pełni wystarczającym jest dobry laptop, który umożliwi sprawne wykonywanie wszelkich najważniejszych obowiązków. 

Jak więc dopasować możliwie najlepszy laptop do pracy zdalnej? Co powinno cechować tego typu sprzęt? Które modele są warte szczególnej uwagi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższych akapitach. 

Zobacz również: Ranking laptopów do biura - jaki model wybrać?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze laptopa do pracy zdalnej?

Decydując się na zakup laptopa do pracy zdalnej zdecydowanie warto poświęcić odrobinę czasu na zapoznanie się z kluczowymi parametrami tych sprzętów. Dzięki temu możliwe stanie się bowiem dobranie modelu, który spełni wszystkie najważniejsze potrzeby i wymagania dotyczące funkcjonalności, wydajności, a także wygody użytkowania. 

Do kluczowych cech laptopów do pracy zdalnej można więc zaliczyć:

  • Wydajny procesor – czyli serce każdego komputera. Dobry procesor umożliwi sprawną i płynną pracę urządzenia, a także jego bezawaryjność. Dlatego też warto postawić na znane i cenione procesory – w tym chociażby Intel lub AMD. Do wykonywania codziennych obowiązków zawodowych w pełni wystarczającym okazuje się procesor Intel Core i5 lub i7, a do zaawansowanych czynności zalecanym wyborem będzie najnowszy wariant Intel Core i9. W przypadku czipów AMD świetną opcją jest natomiast procesor Ryzen 5 lub 7.
  • Pamięć RAM – to parametr wywierający bezpośredni wpływ na prędkość pracy laptopa. W przypadku modeli do pracy zdalnej minimalna jego wartość powinna wynosić 8 GB, jednak do pracy z bardziej wymagającymi programami warto postawić na laptop z większą ilością pamięci RAM.
  • Pojemny dysk twardy – w tym kontekście mówi się przede wszystkim o dyskach SSD i HDD. Ten pierwszy zapewnia znacznie szybsze uruchamianie systemu oraz wszelkich aplikacji, przy czym jego minimalna pojemność do pracy zdalnej powinna wynosić 256 GB. Dysk HDD to natomiast nieco wolniejsza opcja, która jednak oferuje większą pojemność w porównaniu z dyskami SSD. Dlatego też może on być wykorzystywany jako dodatkowy magazyn danych, w którym można przechowywać duże pliki (np. filmy, zdjęcia, czy też kopie zapasowe).
  • Ekran – do kluczowych jego cech należy zaliczyć przekątną, rozdzielczość oraz rodzaj matrycy. Do pracy zdalnej można wybrać zarówno kompaktowy laptop o przekątnej sięgającej chociażby 13,3”, jak i większy sprzęt z ekranem o przekątnej 15-17” zapewniający odpowiednią wygodę użytkowania. Jeśli natomiast chodzi o rozdzielczość, w laptopach najczęściej spotyka się wariant 1920 × 1080 px. Wyróżnia się jednak także urządzenia profesjonalne, dedykowane między innymi do pracy z grafikami lub filmami, których rozdzielczość wynosi 2560 × 1440 px lub nawet 3840 × 2160 px.  W kontekście matrycy należy zwrócić uwagę na to, czy jest ona matowa, czy też błyszcząca. Ta pierwsza zapobiega powstawaniu refleksów i niepożądanych odbić światła, dlatego też stanowi znacznie chętniej wybieraną opcję. 
  • Bateria – laptop do pracy zdalnej powinien cechować się wytrzymałą baterią, która zapewni około 6-8 godzin działania bez konieczności podłączania do zasilania. Warto przy tym postawić na model oferujący funkcję szybkiego ładowania, szczególnie gdy obowiązki zawodowe mają być wykonywane w różnorodnych miejscach, w tym również poza domem. 
  • Porty i złącza – duża ilość zróżnicowanych portów i złączy zapewnia odpowiednią funkcjonalność, a przy tym również uniwersalność laptopa. Warto więc spojrzeć na ilość oraz rodzaj wbudowanych portów, zwracając przy tym szczególną uwagę na porty USB-A i USB-C, czy tez złącza HDMI lub DisplayPort do podłączania zewnętrznych monitorów. 
  • Karta graficzna – osoby, które nie pracują w zawodzie związanym z edycją grafik lub filmów, będą w pełni zadowolone z laptopa ze zintegrowanym układem graficznym. W pozostałych przypadkach warto jednak postawić na dedykowane karty graficzne (np. Nvidia Geforce lub AMD Radeon) do zaawansowanych zadań. 

Sprawdź także: Akcesoria do laptopa - jakie koniecznie warto kupić?

Najlepsze laptopy do pracy zdalnej – ranking [TOP 5]

  1. Lenovo ThinkPad T16 Gen1
  2. HP EliteBook 650 G10
  3. Dell Latitude 5540
  4. HP ZBook Firefly 14 G9
  5. Lenovo V17 G4 IRU

Lenovo ThinkPad T16 Gen1

Lenovo ThinkPad T16 Gen1 to wysokiej klasy laptop biznesowy, który doskonale sprawdza się przy okazji pracy zdalnej, zapewniając tym samym dużą wygodę, wydajność, a także mobilność. 

Model ten wyposażono w 8-rdzeniowy procesor AMD Ryzen 7 PRO 6850U, 16-calowy wyświetlacz WUXGA o rozdzielczości 1920 x 1200 px zapewniający ostry i wyraźny obraz, a także 16 GB pamięci RAM dla płynnego działania. 

Laptop dysponuje także szybkim i niezawodnym dyskiem SSD o pojemności 512 GB, który gwarantuje wręcz błyskawiczne uruchamianie systemu i wszelkich aplikacji, a także szybki transfer rozmaitych plików. 

Co więcej, sprzęt posiada jednocześnie zintegrowaną kartę graficzną AMD, która oferuje świetną wydajność zarówno w aplikacjach biurowych, jak i multimedialnych. Sprawdza się ona również w lekkiej pracy graficznej oraz edycji wideo.

Do zalet modelu Lenovo ThinkPad T16 Gen1 zdecydowanie należy zaliczyć również takie cechy, jak chociażby wytrzymała konstrukcja spełniające standardy wojskowe MIL-STD-810H (świadczące o odporności na wstrząsy, ekstremalne temperatury, a także kurz), pojemną baterię, dostęp do niezbędnych portów i złączy, a także wyjątkowo rozbudowany system zabezpieczeń. 

HP EliteBook 650 G10

Laptop HP EliteBook 650 G10 to sprzęt zaprojektowany z myślą o użytkownikach poszukujących wydajności, mobilności, a także bezpieczeństwa.

Model wyposażono w 10-rdzeniowy procesor Intel Core i7-1355U z serii Intel Alder Lake, 15,6-calowy wyświetlacz FHD o rozdzielczości 1920 x 1080 px z powłoką antyodblaskową, 16 GB pamięci RAM, a także dysk SSD o pojemności 512 GB

Laptop posiada również dedykowaną kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX 2050 z 4 GB pamięci VRAM, która umożliwia efektywną pracę z zaawansowaną grafiką, renderingiem, a nawet obróbką wideo. Do zalet urządzenia z pewnością warto zaliczyć także wytrzymałą, a zarazem elegancką konstrukcję, szereg zaawansowanych funkcji zabezpieczających, ale i dostępność wielu najważniejszych portów i złączy, które czynią model HP EliteBook 650 G10 funkcjonalnym i wszechstronnym. 

Dell Latitude 5540

Dell Latitude 5540 to wszechstronny i solidny laptop biznesowy, który doskonale sprawdza się w przypadku pracy zdalnej. 

Sprzęt dysponuje wydajnym, 10-rdzeniowym procesorem Intel Core i5-1335U, 15,6-calowym wyświetlaczem FHD o rozdzielczości 1920 x 1080 px z technologią IPS i matową powłoką, a także 8 GB pamięci RAM. Co więcej, model wyposażono również w szybki dysk SSD o pojemności 256 GB, a także zintegrowaną kartę graficzną Intel Iris Xe Graphics, która zapewnia płynne działanie aplikacji biurowych oraz przeglądania multimediów.

Wśród atutów laptopa Dell Latitude 5540 warto zaznaczyć także lekką i elegancką, a zarazem wytrzymałą konstrukcję, wbudowany czytnik linii papilarnych i kamerę IR obsługującą funkcję Windows Hello dla szybkiego i bezpiecznego logowania, czy też podświetlaną klawiaturę oraz kamerę FHD z mikrofonem. Ponadto urządzenie dysponuje również szeroką gamą najważniejszych portów i złączy dla zwiększenia wygody i wszechstronności. 

HP ZBook Firefly 14 G9

HP ZBook Firefly 14 G9 to kompaktowy, a zarazem solidny i niezawodny laptop, który z powodzeniem sprawdzi się w pracy zdalnej zarówno z domu, jak i każdego innego miejsca. 

Sprzęt wyposażono w 12-rdzeniowy procesor Intel Core i5-1240P, 14-calowy wyświetlacz WUXGA o rozdzielczości 1920 x 1200 px z powłoką antyodblaskową Anti-Glare, a także szybki dysk SSD o pojemności 512 GB oraz 16 GB pamięci RAM dla płynnej pracy. 

Co więcej, model posiada również zintegrowaną kartę graficzną Intel Iris Xe Graphics, która zapewnia odpowiednią wydajność, a także pojemną baterię gwarantującą bezprzewodową pracę przez wiele godzin. Sprzęt wzbogacono także w liczne porty i złącza dla sprawnego podłączania rozmaitych urządzeń peryferyjnych oraz monitorów zewnętrznych. 

Lenovo V17 G4 IRU

Lenovo V17 G4 IRU to duży, a zarazem wydajny laptop, który stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób potrzebujących nieco większej przestrzeni roboczej oraz niezawodności w działaniu. 

Model wyposażono w 10-rdzeniowy procesor Intel Core i5-1335U, 16 GB pamięci RAM, szybki dysk SSD o pojemności 512 GB, a także 17,3-calowy wyświetlacz FHD o rozdzielczości 1920 x 1080 z technologią IPS i antyodblaskową powłoką dla zwiększonej wygody podczas pracy. 

Co więcej, sprzęt posiada również zintegrowaną kartę graficzną Intel Iris Xe Graphics, ale i wytrzymałą baterię, która pozwala na wiele godzin pracy bez konieczności podłączania laptopa do zasilania. 

Do atutów modelu warto zaliczyć również bogaty zestaw niezbędnych portów umożliwiających łatwe podłączanie najważniejszych urządzeń peryferyjnych, a także dodatkowych monitorów. 

Zobacz również: Torba na laptopa - jaką wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?