Jaki monitor do pracy z laptopem wybrać? Polecane modele

Monitor zewnętrzy niejednokrotnie okazuje się wyjątkowo przydatnym rozwiązaniem, które w znaczącym stopniu ułatwia pracę z laptopem. Może on sprawdzić się między innymi przy okazji pracy zdalnej, a także nauki, czy nawet rozwijania swoich hobby. Dodatkowa przestrzeń, którą oferuje monitor zewnętrzy, często stanowi bowiem spore udogodnienie, które dodatkowo zwiększa wygodę w trakcie korzystania z laptopa. 

Jak jednak wybrać dobry monitor zewnętrzny do laptopa? Na które parametry należy wówczas zwracać szczególną uwagę? Odpowiedzią na te pytania jest poniższy artykuł. 

Zobacz również: Rozmiar laptopa - jaki warto wybrać?

Monitor do pracy z laptopem – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Decydując się na zakup monitora zewnętrznego do użytku z laptopem, konieczne jest uwzględnienie kilku najważniejszych cech, a także kluczowych parametrów oferowanych przez różnego rodzaju monitory. Dzięki temu możliwe staje się dopasowanie modelu, który w jak najlepszym stopniu sprosta wymaganiom, a także oczekiwaniom użytkownika, tym samym okazując się niezawodnym i trwałym rozwiązaniem. 

Przekątna ekranu 

Wielkość monitora należy dostosować przede wszystkim do ilości miejsca na biurku, choć pod uwagę warto wziąć również jego przeznaczenie. Należy przy tym rozważyć także odległość, w jakiej sprzęt zostanie umieszczony. 

Z założenia monitor nie powinien znajdować się bliżej niż 50 cm od użytkownika. Ponadto zaleca się także, aby całą jego powierzchnię można było objąć wzrokiem bez konieczności poruszania głową

Najpopularniejszym rozwiązaniem przy monitorach zewnętrznych okazują się modele o przekątnej z przedziału 24-27 cali, choć osoby pracujące z edycją wideo lub wieloma kluczowymi oknami jednocześnie, nieraz decydują się na nieco większe sprzęty. 

Rozdzielczość 

Rozdzielczość monitora wywiera bezpośredni wpływ przede wszystkim na szczegółowość obrazu, co okazuje się istotne chociażby przy obróbce zdjęć, pracy z filmami, czy też graniu w ulubione gry. W przypadku tego parametru użytkownicy mogą więc wybrać wariant:

  • Full HD (1920 x 1080 px) – czyli najczęściej wykorzystywaną rozdzielczość, która jest przy tym w pełni wystarczająca zarówno do pracy biurowej, jak i nawet oglądania filmów lub grania.
  • QHD (2560 x 1440 px) – to rozdzielczość dedykowana do nieco bardziej zaawansowanych zadań, takich jak edycja grafik i filmów, czy też programowanie. 
  • 4K (3840 x 2160 px) – czyli niezwykle szczegółowe rozwiązanie, gwarantujące jednocześnie znaczącą przestrzeń roboczą zarówno do pracy (np. z grafikami i filmami), jak i rozrywki (np. gier). 

Matryca 

Rodzaj zastosowanej w monitorze matrycy wywiera bezpośredni wpływ na takie kwestie, jak chociażby jakość obrazu, komfort pracy, czy też ogólne doświadczenie użytkownika. W obrębie najczęściej wykorzystywanych rozwiązań zaznacza się więc matryce:

  • IPS (In-Plane Switching) – to prawdopodobnie najlepszy wariant do codziennego użytku, gdyż zapewnia szerokie kąty widzenia, a także dokładne odwzorowanie kolorów. 
  • VA (Vertical Alignment) – czyli rozwiązanie gwarantujące doskonały kontrast, ale nieco gorsze kąty widzenia w porównaniu z matrycą IPS. 
  • TN (Twisted Nematic) – to najtańsza opcja, która – pomimo szybkiego czasu reakcji – dla wielu użytkowników cechuje się niezbyt zadowalającym odwzorowaniem kolorów, a także słabymi kątami widzenia, przez co często jest określana jako nieodpowiednia do długotrwałej pracy biurowej. 

Obecnie dużą popularnością cieszą się również monitory z matrycami OLED, które gwarantują doskonały kontrast, a także świetne odwzorowanie kolorów. Niestety, tego typu sprzęty są na ten moment stosunkowo drogie, przez co niezbyt często wybiera się je do roli monitora zewnętrznego do laptopa. 

Ergonomia 

Kwestia ergonomii monitorów dotyczy przede wszystkim takich aspektów, jak sposób montażu, czy też możliwość regulacji wysokości, nachylenia oraz obrotu. Dzięki temu użytkownicy są bowiem w stanie ustawić monitor dokładnie tak, jak potrzebują, co z kolei zwiększa wygodę pracy ze sprzętem – szczególnie na dłuższą metę. 

Złącza i kompatybilność 

Wybierając monitor zewnętrzy do pracy z laptopem konieczne jest zerknięcie na złącza, którymi dysponuje dany model. Podstawą okazuje się oczywiście HDMI lub DisplayPort, czyli złącza umożliwiające bezproblemowe przesyłanie obrazów na dodatkowe ekrany. 

Przy użytku z laptopem warto, aby monitor posiadał również port USB-C z Power Delivery, a więc rozwiązanie do jednoczesnego przesyłania obrazu, a także ładowania laptopa bez konieczności podłączania dodatkowych przewodów. 

Powłoka ekranu 

Wybierając monitor zewnętrzy użytkownicy mogą wybierać pomiędzy matowymi oraz błyszczącymi ekranami. Te pierwsze są doskonałym rozwiązaniem do pracy w jasno oświetlonych pomieszczeniach, gdyż skutecznie eliminują uciążliwe odbicia światła. Ekrany błyszczące gwarantują natomiast żywsze kolory, choć mogą przy tym powodować odblaski utrudniające wykonywanie poszczególnych zadań. 

Częstotliwość odświeżania

Do standardowego codziennego użytku, a także pracy z rozmaitymi dokumentami, w pełni wystarczającą wartością częstotliwości odświeżania okazuje się 60 - 75 Hz. Dla użytkowników oczekujących płynniejszej pracy, a także graczy i osób zajmujących się różnego rodzaju kreatywnymi zadaniami (np. edycją filmów), lepszym rozwiązaniem może natomiast być monitor z częstotliwością odświeżania na poziomie powyżej 75 Hz. 

Dodatkowe udogodnienia 

Nowoczesne monitory niejednokrotnie oferują użytkownikom szereg różnego rodzaju udogodnień, które zwiększają komfort pracy, a przy tym także ją usprawniają. Zalicza się do nich między innymi:

  • Funkcje ochronne dla oczu – w tym filtry światła niebieskiego, czy też funkcje eliminujące migotanie ekranu (Flicker-Free). 
  • Zintegrowane głośniki – niwelujące konieczność podłączania dodatkowych urządzeń.
  • Funkcje dotykowej obsługi – na chwilę obecną coraz więcej producentów oferuje możliwość zakupu monitora obsługiwanego dotykiem.
  • Zakrzywienie – zakrzywiona matryca ma na celu sprawić, że użytkownik czuje się niejako „otoczony” obrazem, co niejednokrotnie zwiększa wygodę pracy z monitorem. 

Sprawdź również: Akcesoria do laptopa - jakie koniecznie warto kupić?

Jaki monitor do pracy z laptopem wybrać? Polecane modele

  1. ASUS ExpertCenter C1275Q
  2. Lenovo Legion R25f-30
  3. Lenovo ThinkCentre 27i Flex

ASUS ExpertCenter C1275Q

ASUS ExpertCenter C1275Q to budżetowy, a zarazem solidny i funkcjonalny sprzęt, który doskonale sprawdza się między innymi w pracy biurowej, ale i codziennym użytkowaniu. 

Model wyposażono w 27-calowy ekran z wysokiej klasy matrycą IPS o rozdzielczości Full HD (1920x1080 px), która zapewnia doskonałą jakość obrazu i wierne odwzorowanie kolorów. Monitor oferuje także częstotliwość odświeżania na poziomie 75 Hz, co z kolei sprawia, że jego praca jest płynna i niezawodna.

Do zalet urządzenia należy zaliczyć również takie cechy, jak chociażby wbudowane głośniki, a także dostęp do licznych złączy (w tym DisplayPort, HDMI, VGA i wejście słuchawkowe). Model ExpertCenter C1275Q cechuje się także ergonomiczną konstrukcją z możliwością regulacji nachylenia, co zwiększa komfort jego użytkowania.

Producent zadbał również o takie udogodnienia, jak technologia Flicker-Free redukująca migotanie obrazu, a także Low Blue Light dla zmniejszenia emisji niebieskiego światła. 

Lenovo Legion R25f-30

Lenovo Legion R25f-30 to 24,5-calowy monitor, który zaprojektowano zarówno z myślą o standardowych użytkownikach, jak i graczach na różnym stopniu zaawansowania. 

Model ten wyposażono w ekran Full HD (1920x1080 px), który gwarantuje ostry i wyraźny obraz. Ponadto sprzęt posiada również matrycę VA dla mocnego kontrastu i bogactwa kolorów. 

Do atutów sprzętu zdecydowanie warto zaliczyć jednocześnie takie cechy, jak chociażby częstotliwość odświeżania na poziomie aż 240 Hz dla lepszej dynamiki, a także jasność wynoszącą 380 nitów, która czyni monitor doskonałym rozwiązaniem nawet w przypadku jasnych przestrzeni. Zadba o to również antyodblaskowa powłoka, która skutecznie redukuje refleksy świetlne i poprawia komfort użytkowania. 

Monitor Lenovo Legion R25f-30 został także wyposażony w złącza HDMI i DisplayPort, co zapewnia szeroką kompatybilność z różnymi urządzeniami, takimi jak komputery stacjonarne, laptopy czy nawet konsole do gier.

Lenovo ThinkCentre 27i Flex

Lenovo ThinkCentre 27i Flex to 27-calowy monitor stworzony z myślą o użytkownikach poszukujących dużej przestrzeni roboczej, niezawodności, a także pełnej wydajności. 

Model wyposażono w ekran o rozdzielczości Full HD (1920x1080 px) z matrycą IPS, dzięki której wyświetlane obrazy są szczegółowe i wyraźne, a kolory odpowiednio odwzorowane. Co więcej, sprzęt oferuje częstotliwość odświeżania na poziomie 60 Hz, co zapewnia płynne działanie podczas codziennej pracy. 

Dzięki jasności wynoszącej 300 nitów, ekran jest wystarczająco jasny, by zachować czytelność nawet w dobrze oświetlonych pomieszczeniach. Dodatkowym atutem jest przy tym powłoka antyodblaskowa (AG), która redukuje refleksy świetlne.

Lenovo ThinkCentre 27i Flex dysponuje najważniejszymi złączami (DisplayPort, HDMI oraz USB-C), dzięki którym okazuje się w pełni kompatybilny z wieloma rozmaitymi urządzeniami, takimi jak laptopy, komputery stacjonarne itp. 

Na uwagę zasługuje także funkcja regulacji wysokości oraz kąta nachylenia, dzięki czemu każdy użytkownik jest w stanie dostosować położenie monitora do własnych preferencji.