Jaki laptop na studia wybrać? Polecane modele
Jak wybrać dobry laptop na studia? Najważniejsze parametry
Wybór odpowiedniego laptopa na studia to kluczowa decyzja, która może znacząco wpłynąć na komfort i efektywność codziennej pracy. Na samym początku warto jednak zaznaczyć – sprawdzi się tutaj większość modeli. Student nie ma jakichś bardzo przesadnych wymagań, które dyskwalifikują niektóre modele na starcie, a pokolenia studentów pracują na 10-letnich egzemplarzach i jakoś żyją. Niemniej, jeśli mamy taką możliwość to koniecznie warto wybrać coś lepiej skrojonego do naszych potrzeb.
Mobilność jest niezwykle ważna dla studenta, który często musi przenosić laptopa między zajęciami, biblioteką a mieszkaniem, pociągiem, kawiarnią czy pubem. Osobiście postawiłbym zatem na mniejsze i lekkie modele, które łatwo zapakujemy do wygodnej torby czy plecaka. Ważnym aspektem mobilności jest również solidna obudowa, która zabezpieczy urządzenie przed ewentualnymi uszkodzeniami. A o takowe w transporcie przecież nietrudno.
Kolejnym kluczowym parametrem jest czas pracy na baterii. Laptop dla studenta powinien umożliwiać pracę przez cały dzień bez konieczności ciągłego podłączania go do zasilania. Na auli nie ma przecież indywidualnych kontaktów, a o takowe nawet ciężko na salach od ćwiczeń. Modele z baterią o pojemności co najmniej 50 Wh wydają się w tej kwestii rozsądnym wyborem.
Nie mniej ważne są inne parametry techniczne, takie jak procesor, pamięć RAM oraz dysk SSD. Ale tutaj zależy już trochę od kierunku studiów. Dla studenta polonistyki czy psychologii procesor Intel i3 będzie wystarczający i umożliwi płynną pracę. Może jednak przycinać po odpaleniu wielkiego zbioru danych na ekonometrii czy przy kompilowaniu kodu, szczególnie napisanego przez studenta. Nie czuję się zatem kompetentny do udzielania w tej kwestii uniwersalnych rad.
Mogę za to dodać, że ekran o rozdzielczości Full HD to rozsądne minimum zapewni wyraźny obraz i komfortowe korzystanie z laptopa przez dłuższy czas. Klawiatura powinna być za to wygodna i solidna, najlepiej podświetlana, co ułatwi pracę w słabo oświetlonych miejscach. Bez zbędnych słów przejrzyjmy zatem kilka polecanych modeli.
Jaki laptop na studia wybrać?
HP EliteBook 845 G8
HP EliteBook 845 G8 to laptop klasy premium, zaprojektowany z myślą o użytkownikach biznesowych, ale jest również doskonałym wyborem dla studentów szukających solidnego i przystępnego cenowo urządzenia. Uczciwie warto też dodać, że cena nie jest taka premium, to raczej tańszy model!
Wyposażony jest w procesor AMD Ryzen 5 PRO 5650U, który oferuje wystarczającą moc obliczeniową do większości zadań akademickich, takich jak tworzenie prezentacji, analizowanie danych czy prostsze programy naukowe (chociażby Matlab na mało zaawansowanym poziomie). Z 16 GB pamięci RAM DDR4 i dyskiem SSD o pojemności 256 GB, urządzenie działa płynnie i szybko – nie będziemy mieli problemu ze ścinkami czy lagami.
Jednym z najważniejszych atutów HP EliteBook 845 G8 jest długi czas pracy na baterii, co pozwala na korzystanie z laptopa przez cały dzień bez konieczności ładowania – akumulator ma aż 53 Wh.
Dell Latitude 3440
Dell Latitude 3440 to średniopółkowy laptop, który doskonale sprawdzi się wśród studentów szukających niezawodnego i funkcjonalnego sprzętu. Ze względu na bardzo fajną wydajność sprawdzi się też dla kierunków matematycznych, informatycznych czy ekonomicznych. Ale nie polecałbym go do grafiki 3D. Laptop posiada 14-calowy ekran Full HD z matrycą IPS, co zapewnia wyraźny i szczegółowy obraz, idealny zarówno do pracy z dokumentami, jak i oglądania filmów, bo relaks też jest ważny.
Wydajność Dell Latitude 3440 opiera się na procesorze Intel Core i5 13. generacji, wspieranym przez 8 GB pamięci RAM oraz szybki dysk SSD o pojemności 256 GB. Do tego mamy też zintegrowaną kartę graficzną Intel Iris Xe Graphics, która radzi sobie z podstawowymi zadaniami graficznymi oraz obsługą multimediów.
Dodatkowo, laptop posiada kamerę internetową Full HD oraz wbudowane mikrofony i głośniki MaxxAudio Pro, co sprawia, że jest idealny do wideokonferencji i zajęć online. Wisienką na torcie jest akumulator o pojemności 54 Wh.
Lenovo ThinkPad L13
Lenovo ThinkPad L13 to laptop z nieco wyższej półki cenowej, który spełni wymagania każdego studenta, szczególnie tych, którzy często podróżują. Wyposażony w 13,3-calowy ekran WUXGA o rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli, oferuje wyraźny i szczegółowy obraz dzięki matrycy IPS i jasności 300 cd/m². A to tego, waży nieco ponad 1,2 kilograma. To bardzo mały i bardzo mobilny model o wysokiej wydajności.
No właśnie, wydajność, Lenovo ThinkPad L13 bazuje na procesorze Intel Core i5 13. generacji, wspieranym przez 8 GB pamięci RAM oraz dysk SSD o pojemności 512 GB. Jak na tak małe urządzenie to bardzo dobry wynik. A do tego, jego smukła konstrukcja oraz długi czas pracy na baterii, wynoszący do kilkunastu godzin dzięki pojemności akumulatora 46 Wh umożliwiają pracę w dowolnym miejscu bez konieczności częstego ładowania.
Lenovo Yoga Slim 6
Lenovo Yoga Slim 6 to wysokopółkowy laptop, zaprojektowany dla najbardziej wymagających użytkowników, którzy poszukują bezkompromisowej jakości. Laptop ten charakteryzuje się 14-calowym ekranem WUXGA z technologią OLED i obsługą HDR, co gwarantuje wysoką jakość obrazu z doskonałym odwzorowaniem kolorów pokrywającym 100% palety DCI-P3. Świetny wybór dla osób pracujących z grafiką, studentów poligrafii, architektury czy ASP. Ale nie polecam go jednak do grafiki 3D przez brak karty graficznej.
Pod maską Lenovo Yoga Slim 6 znajduje się procesor Intel Core i7 12. generacji wspierany przez 16 GB pamięci RAM oraz dysk SSD o pojemności 512 GB. Dzięki takiej specyfikacji laptop oferuje znakomitą wydajność we wszystkim co nie jest zaawansowaną grą komputerową.
A jakby tego było mało, to wykonana z aluminium obudowa jest smukła i lekka - waży jedynie 1,35 kg. Długi czas pracy na baterii, wynoszący do 9 godzin, oraz funkcja szybkiego ładowania, sprawiają, że laptop ten doskonale sprawdza się w podróży. Jeśli ten model jest w waszym budżecie to nie wahałbym się zbyt długo!
MSI Cyborg 14
MSI Cyborg 14 to wysokopółkowy laptop przeznaczony głównie do gier, ale także do zaawansowanych programów graficznych, takich jak AutoCAD, Revit, Blender czy Premiere Pro. Sprawdzi się dla studenta na ASP, informatyki, architektury czy grafiki komputerowej. Jego konstrukcja wyróżnia się nowatorskim designem z półprzezroczystymi elementami obudowy co sprawia, że do tego wygląda po prostu atrakcyjnie.
Laptop wyposażony jest w 14-calowy ekran Full HD+ o rozdzielczości 1920 x 1200 px oferujący świetne pokrycie barw i głębokie kontrasty. Zastosowany procesor Intel Core i7 13. generacji oraz dedykowana karta graficzna Nvidia GeForce RTX 4060 gwarantują wysoką moc obliczeniową i wydajność graficzną, niezbędną do płynnego działania zaawansowanych aplikacji i gier. Jak na laptopa tych rozmiarów to bardzo mocne zestawienie. Od razu warto więc dokupić podkładkę chłodzącą, zaufajcie mi.
MSI Cyborg 14 jest również bardzo lekki i mobilny - waży zaledwie 1,35 kg, co czyni go wygodnym do przenoszenia. Dzięki wbudowanej kamerze HD i systemowi dźwięku z dwoma głośnikami, model ten jest również dobrze przygotowany do wideokonferencji i streamowania (a procesor spokojnie pozwoli na streaming gier!)
Lenovo IdeaPad Gaming 3
Lenovo IdeaPad Gaming 3 to średniopółkowy laptop zaprojektowany z myślą o graczach, który świetnie sprawdzi się również w codziennych zadaniach studenckich. Dzięki 16-calowemu ekranowi WQXGA (2560 x 1600 px) z matrycą IPS mamy doskonały i czytelny obraz, a jasność 500 nitów zapewnia, że wszędzie go zobaczymy. Niestety, nie jest to już aż tak mobilne urządzenie, ale coś za coś.
Laptop wyposażony jest w procesor Intel Core i5 12. generacji, model i5-12450H, który wraz z kartą graficzną Nvidia GeForce RTX 3060 i 16 GB pamięci RAM DDR4 zapewnia solidną wydajność zarówno w grach, jak i w bardziej wymagających programach. Urządzenie sprawdzi się także w zadaniach graficznych i multimedialnych, co czyni go wszechstronnym narzędziem dla studentów architektury czy informatyki.
Fajnym akcentem jest też podświetlana klawiatura z blokiem numerycznym i wygodnym skokiem klawiszy, która ułatwia pracę w słabo oświetlonych miejscach. Przestronny touchpad zapewnia za to precyzyjną kontrolę kiedy nie mam pod ręką myszki.