Jak wybrać dobry laptop gamingowy? Na co zwrócić uwagę

Czy dobry laptop gamingowy jest tylko gamingowy?

Najpierw wyjaśnię pewną kluczową kwestię: nie istnieje coś takiego jak laptop wyłącznie do gier. Dobry laptop gamingowy to praktycznie idealny laptop do wszystkich innych zastosowań. Od pracy zawodowej i nauki, po przeglądanie internetu i oglądanie filmów, taki sprzęt oferuje wydajność i funkcjonalność, które zaspokoją różnorodne potrzeby użytkowników.

Laptop przeznaczony do gier to wszechstronne i uniwersalne urządzenie, na którym dodatkowo można grać. Co czyni laptop "gamingowym"? To przede wszystkim wysoka wydajność i dodatkowe funkcje skierowane do graczy. Te cechy nie wykluczają jednak innych zastosowań, prawda? Problemem mogą być natomiast gabaryty. Faktycznie nie będą to urządzenia najbardziej mobilne, które łatwo zabierzemy ze sobą w podróż. Ale cóż, nie można mieć wszystkiego. 

Dobry laptop gamingowy to wydajny laptop

Przede wszystkim skupić musimy się na wydajności. To właśnie ona sprawia, że na urządzeniu możemy swobodnie pograć w gry. Skupmy się zatem na czterech najważniejszych podzespołach. Kolejność nie jest przypadkowa! 

Karta graficzna

Najważniejsze – jak karta graficzna do laptopa gamingowego to dedykowana. Od razu omińmy modele wbudowane, czyli takie zintegrowane z procesorem. Na takich nie pogramy w nowoczesne gry. A jak mamy już model dedykowany to ważnym parametrem jest ilość pamięci VRAM – dla płynnego działania najnowszych tytułów w wysokich ustawieniach graficznych zalecane jest minimum 6 GB VRAM, ja osobiście polecam jednak minimum 8 GB. 

Tak naprawdę sprawdzą się tutaj w większości wszystkie nowsze modele – niskopółkowe i stare RTX 2060 czy RTX 3050, nowe RTX 4060 czy nowe Radeony od AMD. 

Procesor

Wybór odpowiedniego procesora do laptopa gamingowego jest równie ważny jak dobór karty graficznej, ponieważ wpływa on na ogólną wydajność systemu oraz płynność działania gier. Za słaby procek ograniczy też mocno możliwości karty graficznej. Uczciwie jednak dodam, producenci laptopów wiedzą co robią i podzespoły są rozsądnie ze sobą parowane. 

Jeśli macie jednak zwrócić na coś uwagę to przede wszystkim na liczbę rdzeni i wątków. Potem na taktowanie, czyli prędkość zegara, która wpływa na szybkość przetwarzania danych. Wyższe taktowanie oznacza lepszą wydajność, zwłaszcza w grach, które są zależne od mocy pojedynczego rdzenia. No i warto postawić na model z nowszej generacji. 

Pamięć RAM

Przede wszystkim, warto zainwestować w co najmniej 16 GB RAM, co jest obecnie standardem dla większości nowoczesnych gier. Raczej nie próbowałbym kupować już laptopa gamignowego wyposażonego w 8 GB pamięci RAM. To trochę relikt przeszłości. 32 GB brzmią za to bardzo obiecująco i przyszłościowo, szczególnie sparowane z mocnymi podzespołami. 

Kolejnym istotnym aspektem jest rodzaj oraz szybkość pamięci RAM. DDR4 to obecnie standard w laptopach gamingowych, oferując optymalną wydajność i efektywność energetyczną. Warto zwrócić uwagę na częstotliwość taktowania pamięci – wyższe wartości, takie jak 3200 MHz i więcej są wskazane. Oczywiście lepszym wyborem będzie nieco rzadziej spotykane DDR5. 

Dysk 

Jak dysk w laptopie to SSD. Kropka i do tego tematu wracać nie zamierzam, bo nie ma nawet o czym dyskutować. Decydując się na laptop gamingowy, warto wybrać model z dyskiem SSD o minimalnej pojemności 256 GB lub większej, aby zapewnić płynne działanie i pomieścić więcej gier. Wszyscy wiemy, że współczesne gry mogą zajmować dużo miejsca – tytuły ważące około 100 GB nie są rzadkością. Ja osobiście postawiłbym nawet na bezpieczne 512 GB. 

Ale wydajność to nie wszystko

Wydajność być musi, ale to nie wszystko. Dobry laptop gamingowy musi mieć też sporo dodatkowych funkcji. Zwróćmy też uwagę na część ważnych parametrów. 

Jaki ekran do laptopa gamingowego?

Skoro mamy wysoką wydajność, to super byłoby gdybyśmy to dostrzegli. A do tego potrzebny jest dobry ekran. Przede wszystkim weźmy pod uwagę częstotliwość odświeżania ekranu. Dla płynności animacji i responsywności ekranu podczas intensywnych scen w grach, zaleca się wybór laptopa oferującego częstotliwość odświeżania 120 Hz, 144 Hz lub nawet 240 Hz. Co z tego, że nasz komputer generuje 130 klatek, jeśli ekran nie byłby w stanie tego wyświetlić, prawda? Tymczasem większość laptopów standardowo oferuje 60 Hz, co może być wystarczające dla typowego użytkownika, ale dla wymagających graczy wyższe wartości są obowiązkowe. 

Kolejnym istotnym aspektem jest rodzaj matrycy. Matryce TN charakteryzują się szybkim czasem reakcji i niskim opóźnieniem, co czyni je idealnymi do dynamicznych gier FPS. Z kolei matryce IPS oferują lepsze odwzorowanie kolorów oraz szerokie kąty widzenia, lepsze raczej do przygodówek. Tak naprawdę, obecnie różnice w czasie reakcji między matrycami TN a IPS są coraz mniej zauważalne, dlatego matryce IPS są moim zdaniem preferowanym wyborem. Są po prostu ładniejsze. 

Ważne jest również, aby ekran był matowy, co minimalizuje odblaski i poprawia komfort użytkowania, zwłaszcza podczas długich sesji gamingowych. Błyszczące matryce raczej nie nadają się do grania, ale uczciwie przyznaję, że jest to trochę kwestia gustu! 

System chłodzenia

Kupujemy mocne podzespoły, ale zapominamy, że trzeba je też czymś chłodzić. W wyniku przegrzewania przestają pracować tak wydajnie jakbyśmy chcieli a nawet mogą się poważnie uszkodzić. Wraz ze wzrostem mocy podzespołów, ciepło generowane przez nie staje się coraz większym wyzwaniem w kwestii odprowadzania, szczególnie podczas długotrwałych sesji intensywnej gry. Dlatego efektywny układ chłodzenia odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu stabilnej pracy laptopa gamingowego i zapobieganiu przegrzewaniu się podzespołów.

Dodatkowo, dobrze zaprojektowany system chłodzenia nie tylko chroni podzespoły przed przegrzaniem, ale również wpływa na komfort użytkowania laptopa. To aspekt, którego nie można lekceważyć!

Zadbajmy o porty

Dobry laptop gamingowy powinien być wyposażony w różnorodne porty, aby sprostać potrzebom zarówno graczy Przede wszystkim, kluczowym elementem jest obecność portów USB. Ja osobiście zalecałbym co najmniej trzy porty USB 3.0. Jeden na myszkę, drugi na klawiaturę, jeśli takowej używamy, a trzeci do innych urządzeń. 

Kolejnym istotnym portem jest HDMI, który umożliwia podłączenie laptopa do zewnętrznego monitora lub telewizora, co jest przydatne podczas rozgrywki na większym ekranie. Oczywiście w standardzie 2.1. Równie dobrze sprawdzi się DisplayPort. 

Klawiatura

Laptop gamingowy powinien mieć klawiaturę, która zapewnia wygodę i precyzję podczas gry. To chyba oczywiste. Warto więc postawić na właśnie taki model. Niestety, trochę ciężko tutaj o jasne i jednolite wzorce – każdy ma inne przyzwyczajenia i gust. Regulowane podświetlenie RGB dla personalizacji i lepszej widoczności w ciemnych pomieszczeniach wydaje się jednak czymś co zadowoli każdego. 

Programowalne klawisze do makr, anti-ghosting, czyli dobry key rollover są również ważne, ponieważ umożliwiają precyzyjne i szybkie działania w grach. Ergonomiczne profilowanie klawiszy oraz solidna konstrukcja zwiększają komfort i trwałość. Pamiętajcie też – nie ma nic złego w skorzystaniu z darmowego zwrotu, jeśli klawiatura okaże się niewygodna. To normalne, że nie każdy model będzie dla nas idealny, czasami musimy sprawdzić dwa, trzy czy nawet cztery egzemplarze. 

A co z akumulatorem?

W laptopie gamingowym akumulator powinien mieć pojemność, która umożliwia długotrwałą grę bez konieczności częstego podłączania do zasilania. Przynajmniej w teorii, ale o tym za sekundkę. Moim zdaniem rozsądnie jest wybrać model 50-60 Wh. Pozwoli to na kilka godzin konkretnej rozgrywki. 

Jednakże, jeśli laptop gamingowy ma być głównie używany w jednym miejscu, a podróżowanie z nim nie jest priorytetem, pojemność akumulatora nie jest aż tak kluczowa. W takich przypadkach laptop najczęściej będzie podłączony do zasilania i zwyczajnie nie musimy zaprzątać sobie głowy akumulatorem.