Akcesoria do laptopa - jakie koniecznie warto kupić?

Czy akcesoria są absolutnie niezbędne?

Akcesoria do laptopa z pewnością mogą uczynić korzystanie z niego bardziej wygodnym i efektywnym, jednak nie są absolutnie konieczne do codziennego użytkowania. Laptop to samodzielne urządzenie, które jest zaprojektowane tak, aby spełniać wszystkie podstawowe funkcje bez potrzeby dodatkowego sprzętu. A przynamniej w teorii. Żaden, nawet najlepszy laptop na świecie, nie będzie idealnie komfortowy bez kilku akcesoriów. Oczywiście, nie musicie kupować od razu wszystkich, znaczna część będzie jednak po prostu wygodna. Nie bądźmy masochistami z wyboru. 

Chociaż laptopy są w pełni funkcjonalne bez dodatkowych akcesoriów, wiele z tych urządzeń może znacząco poprawić komfort i efektywność pracy. Ich zakup nie jest konieczny, ale zdecydowanie zalecany. W tym artykule przedstawię wam kilka rzeczy, które moim zdaniem zdecydowanie warto kupić. 

Akcesoria do laptopa – jakie warto kupić?

Poniżej znajdziecie, moim zdaniem oczywiście, najbardziej przydatne akcesoria do laptopa. Kolejność jest raczej losowa, ale nie bez powodu o niektórych pomyślałem na samym początku, prawda?

Mysz

Podczas gdy większość laptopów jest wyposażona w touchpad, wiele osób szybko przekonuje się, że myszka jest niemal niezbędnym akcesorium. Touchpad, choć funkcjonalny, często okazuje się mniej wygodny w codziennym użytkowaniu, zwłaszcza przy długotrwałej pracy. Jak dla mnie, to akcesorium, które ociera się o bycie niezbędnym. Dobra myszka to podstawa. Precyzja, jaką oferuje myszka, jest nieporównywalna z touchpadem, nadgarstek leży znacznie wygodniej i możemy pracować ergonomicznie. Być może nie potrzebujemy jej tylko wtedy, kiedy mamy w laptopie dotykowy ekran. 

Oczywiście, postawiłbym na model bez kabla. Myszki bezprzewodowe są łatwiejsze do przenoszenia, co jest szczególnie ważne dla osób często podróżujących z laptopem. Można je szybko spakować i wyjąć w dowolnym miejscu, bez konieczności plątania się z kablami.

Klawiatura

O ile mysz uznaję za coś absolutnie niezbędnego, to klawiatura nie jest aż tak konieczna. Niemniej, może być przydatna. Choć laptopy są projektowane jako samowystarczalne urządzenia, ich wbudowane klawiatury często mają niezbyt imponującą wielkość, co może wpływać na komfort pisania, zwłaszcza podczas długotrwałej pracy. Właśnie w takich sytuacjach zewnętrzna klawiatura staje się niezastąpiona, oferując pełnowymiarowe klawisze, lepsze rozmieszczenie i często bardziej ergonomiczny układ.

Małe laptopy, ze względu na swoje kompaktowe rozmiary, muszą iść na pewne kompromisy, jeśli chodzi o wielkość i układ klawiatury. Klawisze są często mniejsze i umieszczone bliżej siebie, co może powodować dyskomfort oraz zwiększać liczbę błędów podczas pisania, szczególnie jeśli nie jesteśmy przyzwyczajeni do takiego układu. W takim wypadku zewnętrzna klawiatura jest naprawdę dobrym wyborem. 

Ciekawą alternatywą, przydatną w specyficznych zastosowaniach, jest zewnętrzna klawiatura numeryczna. To taki sam pad z 17 przyciskami, który rozszerza, ale nie zastępuje głównej klawiatury. Dla osób pracujący z liczbami – cudo! 

Podstawka chłodząca

Podstawka chłodząca to jedno z tych akcesoriów do laptopa, które może znacząco poprawić jego wydajność i żywotność. Działa na prostej zasadzie: jest to zazwyczaj płaska platforma z wbudowanymi wentylatorami, które pomagają w utrzymaniu optymalnej temperatury laptopa podczas pracy. Czy to element niezbędny? Do małego, biurowego laptopa raczej nie. Do gamingowej maszyny całkiem możliwe, że tak. 

Przegrzewanie się laptopa jest jednym z najczęstszych problemów, z jakimi mogą się spotkać jego użytkownicy. Wysokie temperatury mogą prowadzić do obniżenia wydajności, skrócenia żywotności komponentów, a w skrajnych przypadkach nawet do uszkodzenia sprzętu. Czasami ciężko tego unikać, bo laptopy są bardzo zwarte – podzespoły są blisko siebie i ogrzewają się wzajemnie. Jeśli mamy możliwość korzystania z czegoś co obniży temperaturę, to powinniśmy z niej po prostu skorzystać. 

Korzystanie z podstawki chłodzącej ma również inne zalety. Poza bezpośrednim chłodzeniem, podnosi ona laptopa, co może poprawić ergonomię pracy. Wyższe położenie ekranu jest bardziej naturalne dla oczu i kręgosłupa, zmniejszając napięcie mięśni szyi i pleców. Ale tutaj nie trzeba już koniecznie kupować podstawki chłodzącej, wystarczy zwykła podstawka, która jest również bardzo ważnym akcesorium. 

Słuchawki

Bez względu na to, czy korzystamy z laptopa w domu, biurze, czy w podróży, dobre słuchawki mogą poprawić jakość dźwięku i zapewnić prywatność, eliminując hałas otoczenia. Ale tutaj jestem może trochę uprzedzony – nie wyobrażam sobie funkcjonowania bez słuchawek, więc w kategorii akcesoria do laptopa uznaję je za absolutnie niezbędne. 

Przewodowe czy bezprzewodowe? Nowoczesne modele bezprzewodowych słuchawek oferują długą żywotność baterii, doskonałą jakość dźwięku oraz funkcje redukcji szumów, co sprawia, że są idealnym wyborem dla większości użytkowników laptopów. Nie widzę za bardzo powodu, żeby wybierać kabel. Ewentualnie, jeśli jesteście graczami i naprawdę sądzicie, że zauważycie te milisekundowe różnie w opóźnieniach.

Warto jednak zauważyć, że słuchawki przewodowe często są bardziej przystępne cenowo w porównaniu do ich bezprzewodowych odpowiedników. Dla osób, które nie chcą inwestować dużych sum w sprzęt audio, przewodowe słuchawki mogą stanowić świetne rozwiązanie, chociaż plączący się kabel może trochę przeszkadzać. 

Albo głośniki

Laptopy nie maja niestety zbyt dobrych głośników. Jeśli jesteście miłośnikami dobrego audio, to zewnętrzny zestaw może okazać się świetnym wyborem. Głośniki są idealnym rozwiązaniem, gdy chcemy wspólnie słuchać muzyki lub oglądać filmy w większym gronie osób. Wtedy słuchawki nie mają przecież żadnego sensu. Oczywiście, głośniki to z kolei fatalny wybór do biura czy pociągu. Na szczęście to nie tak, że musimy wybrać jedną rzecz. Głośniki i słuchawki świetnie się uzupełniają. 

Torba albo plecak

Torby i plecaki na laptopy to akcesoria, które okazują się niezbędne dla każdego, kto zamierza wyjść z laptopem z domu. Ok, jeśli chcecie używać laptopa w trybie tylko stacjonarnym i nie przenosić go biurka, to faktycznie nie ma to sensu. W innym wypadku torba albo plecak będzie czymś absolutnie must-have. 

Eleganckie, skórzane torby idealnie sprawdzą się w środowisku biznesowym, natomiast lekkie i wodoodporne modele z nylonu czy poliestru będą doskonałym wyborem na co dzień i do środowiska półformalnego. Dzięki równomiernemu rozłożeniu ciężaru na obu ramionach, plecaki są wygodniejsze do noszenia na dłuższe dystanse. Co warto wybrać? Temat jest tak obszerny, że napisałem o nim osobny artykuł – znajdziecie go pod tym linkiem. 

Zewnętrzny dysk 

Czasami zdarzy się sytuacja, w której brakuje nam miejsca na dane. Ale czy potrzebujemy wszystkich zdjęć i plików zawsze pod ręką? Zamiast na laptopie, możemy trzymać je na zewnętrznym dysku SSD. 

Korzystanie z zewnętrznego dysku SSD ma wiele zalet. Po pierwsze, pozwala on na zwiększenie przestrzeni dyskowej laptopa bez konieczności wymiany wewnętrznego dysku. W laptopach to nie aż takie proste jak w komputerach stacjonarnych. Dodatkowo, jest też bardzo przenośny i łatwy w użyciu. Dzięki swoim kompaktowym rozmiarom i lekkiej konstrukcji, można go łatwo zabierać ze sobą w podróżach, na spotkania czy do biura. A mobilność to rzecz bardzo ważna w laptopach, prawda?

Czemu SSD a nie HDD? Po pierwsze, jest szybszy. Ale no dobra, to jeszcze nie aż tak ważna rzecz. W przenośnym dysku ważna jest trwałość. A z racji swojej budowy, dysk HDD bardzo nie lubi wstrząsów, o które łatwo w podróży. Jak do laptopa, to tylko SSD. HDD nadają się do trzymania w szufladzie w domu. 

Stacja dokująca

Laptopy z racji bycia urządzeniami mobilnymi mają czasami nieco ograniczone możliwości. Czasami może brakować nam chociażby portów do podłączenia wszystkiego na co mamy ochotę. Wtedy cała na biała wchodzi stacja dokująca. To urządzenie, które umożliwia łatwe podłączenie laptopa do różnych zewnętrznych urządzeń, takich jak monitory, klawiatury, myszki, drukarki czy dyski twarde, za pomocą jednego kabla, zwykle za pośrednictwem portu USB-C lub USB-A. 

Korzystanie ze stacji dokujących ma wiele zalet. Po pierwsze, pozwala ono na szybkie i wygodne rozszerzenie funkcjonalności laptopa poprzez podłączenie różnych urządzeń peryferyjnych. Po drugie, możemy mieć stanowisko na biurku, a po odpięciu stacji dokującej mobilnego laptopa – to kwestia jednego kabla a nie pięciu czy sześciu. Czysta wygoda!

Zewnętrzny napęd CD-ROM

Używacie jeszcze płyt? Raczej nie. Ale czasami zdarza nam się mieć kontakt z tym nośnikiem. Zapomniana płyta z muzyką? Wynik prześwietlenia? Stare archiwum z filmami? Wykładowca na uczelni żąda dostarczenia pracy na płytce? Spokojnie, nic straconego. Chociaż wiele nowoczesnych laptopów nie ma już wbudowanych napędów optycznych, zewnętrzny napęd CD pozwala na odtwarzanie płyt, instalowanie oprogramowania z dysków, tworzenie kopii zapasowych danych czy nagrywanie płyt multimedialnych. No i w dodatku odepniemy go w razie potrzeby i zostawimy w domu, kiedy nie będziemy go akurat używać. 

Zaślepka na kamerkę

Zaślepki na kamerkę są akcesorium, które stało się coraz popularniejsze wśród użytkowników laptopów, zwłaszcza w kontekście wzrastającej świadomości dotyczącej prywatności i bezpieczeństwa w sieci. Bo co lepiej zagwarantuje nam, że nikt nas nie podgląda niż fizyczne zasłonienie kamery? No właśnie! 

Dzięki zaślepce można mieć pewność, że kamera jest wyłączona, nawet jeśli nie korzystamy aktywnie z laptopa, co pozwala uniknąć przypadkowego nagrania lub śledzenia przez niepowołane osoby. 

Prawdę powiedziawszy, szczerze wątpię, żeby ktokolwiek podglądał nas przez kamerkę bez naszej wiedzy. Ale zaślepka gwarantuje, że sami nie uruchomimy kamerki w przypadkowym momencie. A to coś bardzo cennego. W dodatku kosztuje ona mniej niż 10 zł. Jak dla mnie, to produkt niezbędny!